מה זה האקתון?

״האקתון״ (Hackathon): המילה מגיעה מהשילוב של Hack ו-Marathon, כאשר הקונספט הוא מרתון תכנות שנמשך בדרך כלל 24 – 48 שעות, ומורכב מקבוצות של 1 – 4 אנשים שמתחרים בבניית תוצר תכנותי מאפס בכמות הזמן הנתונה בהתאם לנושא של ההאקתון (אם יש כזה).

עפ״י ויקיפדיה:

לרוב הקבוצות הן שילוב של אנשי טכנולוגיה ופיתוח, אנשי מוצר ותוכן, ומומחי תוכן במידה ויש נושא מסוים לתחרות או שהוא מאורגן על ידי גוף מסוים שיש לו אינטרס לקדם את הנושא והפתרונות האפשריים לפתרון בעיה או אתגר.

לרוב האקתונים מתמקדים באחת משתי מטרות: פיתוח תוכנות חדשות או ריכוז מאמץ והשלמת תוכנה קיימת. להבדיל מכנס, בהאקתון בדרך כלל אין הרבה הרצאות ושיחות, והמשתתפים מתרכזים בעבודה בצוותים קטנים, שכל אחד מהם עובד על פתרון לבעיה שקשורה לנושא הכללי של ההאקתון. הנושא יכול להיות טכנולוגי, למשל – פיתוח של יישומים בטכנולוגיה מסוימת, או נושא בעל עניין ציבורי או חברתי, לדוגמה, טכנולוגיות לחסכון במים. הנושא יכול להיות גם פונקציונלי, למשל – תיקון באגים באבטחה של תכנה מסוימת, הקמת אתר אינטרנט לתועלת הציבור או פיתוח תשתית טכנית לאירוע חברתי. הצוותים יכולים להיות של משתתפים שהגיעו יחד להאקתון או של אנשים שחוברים לעבודה משותפת לצורך נקודתי.

לצד מפתחי קוד, פעמים רבות משתתפים בהאקתונים מעצבים דיגיטליים, מומחי נתונים, נתחני נתונים, כותבי תוכן ומומחי תוכן בתחומים בהם עוסק ההאקתון.

האירועים הראשונים שכונו "האקתון" נערכו בשנת 1999. אחד מהם נערך על ידי מפתחי מערכת ההפעלה OpenBSD, שהתכנסו בקלגרי, קנדה כדי לשפר את התמיכה של המערכת בהצפנה. אירוע אחר ערכה חברת סאן מיקרוסיסטמס, שהזמינה מתכנתים ליצור יישומי תקשורת אלחוטית בשפת Java עבור מכשירי פאלם. בין שני האירועים לא היה קשר והמארגנים של שניהם כנראה הגו את השם בעצמם. המפגשים האלה התפרסמו בכלי התקשורת של קהילת התוכנה החופשית, כגון Slashdot, ובשנים לאחר מכן התופעה תפסה תאוצה וחברות תוכנה רבות וכן מיזמים רבים של תוכנה חופשית החלו לערוך האקתונים בנושאים מגוונים.

חברות מסחריות עורכות הקאתונים כדי להכיר טכנולוגיות חדשות שלהם למתכנתים או לשם פיתוח תכונות יצירתיות וחדשניות למוצרים שלהן. הרבה מהתכונות של מוצרים פופלריים התחילו בתור רעיון שעלה במהלך האקתון של החברה.

כיוון שמקור המילה בלועזית, בעברית יש הרבה מופעים לשם: הקאתון, האקתון, האקאתון, הקאטון, הקאטון ועוד.

לתוהים מה ההבדל בין פעילות שולחנות עגולים להאקתון, יש כאן מספר הבדלים עיקריים.

צריכים עזרה בארגון ותכנון האקתון? נשמח לעזור
פנו אלינו דרך טופס צרו קשר באתר.